Metaloplastyka artystyczna – co to jest?

Metaloplastyka artystyczna to sztuka kształtowania metalu. Generalnie jest to metoda polegająca na wyrabianiu różnych przedmiotów z metalu. Przedmioty te mogą służyć zarówno użytkowaniu na co dzień, na przykład jako metalowe meble, jak i pełnić funkcje typowo estetyczne, na przykład dekoracje Dąstal. W przypadku przedmiotów z metalu często zdarza się jednak, że są one zarówno praktyczne, jak i piękne i ozdobne.

W metaloplastyce artystycznej wykorzystuje się zazwyczaj różne rodzaje metalu, jak na przykład cynę, miedź, cynk, a także aluminium czy glin. Zdarza się również używanie żelaza i stali, a nawet złota lub srebra. Stal jest materiałem dosyć elastycznym, co czynią je niezwykle popularną w użytkowaniu. Do metalu dodawane są nierzadko kamienie szlachetne lub szkło w roli dodatków i dekoracji.

Metaloplastyk tworząc swoje dzieła sztuki korzysta przeważnie z różnego rodzaju młotków, szczypiec lub pilników. Potrzebne są mu także służące do lutowania dmuchawki, a także modelatory, które wyposażone są w różnej wielkości i kształtów ostrza. W metaloplastyce artystycznej przydają się również nieco mniejsze narzędzia, jak pędzelki o różnych wielkościach, płótna ścieralne czy przybory rysunkowe.

W metaloplastyce artystycznej korzysta się z różnych technik obróbki metali. Podstawowe grupy to: obróbka metalu na zimno (tak zwane ślusarstwo artystyczne), obróbka metalu na ciepło (tak zwane kowalstwo artystyczne), emalierstwo (w tym także grawerstwo oraz inne techniki dekoracyjne), oraz odlewnictwo. Właściwie dobrana technika jest kluczem do sukcesu uzyskania doskonałych przedmiotów.

Metaloplastyka artystyczna ma bardzo dużo wspólnego z sztuką rzemiosła. Po pierwsze twórca przedmiotów wykonanych techniką metaloplastyki artystycznej, realizuje swoją artystyczną wizję, która związana jest ściśle z aspektami dekoracyjnymi, a po drugie wciąż jest typowym rzemiosłem, które wymaga odpowiednio dobranych narzędzi i posiadania wyjątkowych umiejętności rzemieślniczych.

Author: radiomaks.pl