Ściany z dziurami i pęknięciami – nic straconego!

„Najpierw przygotowanie!” – to mądry cytat, którego żaden malarz nie może zignorować. Choć kuszące jest wskoczenie do projektu malarskiego, odpowiednie przygotowanie jest priorytetem, jeśli chcesz osiągnąć maksymalne rezultaty. Oznacza to, że brudne, wyszczerbione i zniszczone ściany należy naprawić, zanim jeszcze zaczniesz. Poświęć trochę czasu, aby naprawić każde pęknięcie, rozdarcie i otwór po gwoździu.

Odkurz i wyczyść ściany

Niedroga, ale wydajna mieszanka wody i dowolnego lekkiego środka czyszczącego sprawdzi się dobrze. Zanurz dużą gąbkę w mieszance i wyciśnij nadmiar wilgoci. Następnie zacznij od ścian, sufitu i listew przypodłogowych, pracując w sekcjach zaczynających się od góry ściany. Uważaj na kapanie i w razie potrzeby zetrzyj nadmiar wody. Upewnij się, że powierzchnia jest sucha, zanim ją pomalujesz.

Przyjrzyj się wadom i oceń je

Zanim na myśl przyjdzie ci malowanie uszkodzonych ścian sprawdź wszystko dokładnie i w dobrym świetle. Czy zauważyłeś, że w popołudniowym świetle wady ścian są łatwe do zauważenia? To żenujące, prawda? Aby oznaczyć miejsca, wyłącz światła i zasłoń zasłony. Przytrzymaj jasne światło blisko ściany i przesuwaj je po powierzchni ruchem zgarniającym. Gdy znajdziesz niedoskonałość, zaznacz ją kawałkiem taśmy. (Taśma jest lepsza niż długopis lub ołówek, które mogą prześwitywać przez farbę). Następnie napraw każdą wadę, korzystając z poniższych wskazówek.

Różne ubytki i metody radzenia sobie z nimi

Rozszerzanie i kurczenie się kołków może wypchnąć gwoździe z płyty gipsowo-kartonowej. Aby na zawsze naprawić problem, wkręć wkręt do płyt kartonowo-gipsowych powyżej lub poniżej wysklepionego gwoździa. Gdy to zrobisz, możesz wyciągnąć wyłamany gwóźdź. Postukaj uchwytem szpachli w pusty otwór po gwoździe, aby wbić resztki płyt kartonowo-gipsowych w ścianę. Zakryj łeb śruby i wypełnij otwór gwoździa trzema warstwami masy szpachlowej.

Gdy dom się osiada, wokół drzwi i ram okiennych często pojawiają się pęknięcia. Samo pokrycie ich masą szpachlową nie naprawi ich długoterminowo, ale połączenie masy szpachlowej i taśmy siatkowej zapewni doskonałe krycie. Używając noża uniwersalnego, wytnij rowek w kształcie litery V wokół pęknięcia. Usuń wszystko, co jest luźne. Wypełnij rowek masą szpachlową i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Szlifuj równo ze ścianą.

Kiedy nie stosuje się odpowiedniej ilości masy szpachlowej do wykańczania płyt kartonowo-gipsowych, taśma nierzadko „podnosi się”. Odetnij podniesiony obszar za pomocą noża uniwersalnego, wychodząc poza faktyczny podniesiony obszar. Odklej taśmę, aż zobaczysz wewnętrzne warstwy płyty gipsowo-kartonowej. Wypełnij obszar masą szpachlową i pozwól jej stwardnieć. Osadź siatkę lub taśmę papierową w tym obszarze, wychodząc poza uszkodzony obszar z każdej strony. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę wtapiania masy szpachlowej poza naprawianym obszarem.

Wypełnij dziury, pęknięcia i wyżłobienia. Do małych otworów użyj pasty szpachlowej. W przypadku większych otworów należy zamiast tego użyć masy szpachlowej. Za pomocą szpachli wypełnij otwory cienką warstwą odpowiedniej pasty i pozostaw do wyschnięcia. Związek kurczy się po wyschnięciu, więc nałóż dwie dodatkowe warstwy, pozostawiając do wyschnięcia między aplikacjami.

 

Author: radiomaks.pl