Ogród w stylu nowoczesnym: Inspiracje i zasady projektowania nowoczesnej przestrzeni zewnętrznej

Przestrzeń zewnętrzna w nowoczesnym stylu

Pierwsze wrażenie jest kluczowe! Dlatego też warto zadbać o to, aby ogród był zaprojektowany w taki sposób, żeby natychmiastowo zwabił wzrok. Jak to zrobić? Czego unikać? W poniższym artykule odpowiemy na te i inne pytania związane z tematem.

Projektowanie nowoczesnej przestrzeni zewnętrznej – co warto wiedzieć?

1. Odpowiedni krój

Nowoczesne ogrody charakteryzują się geometrycznymi kształtami. W przypadku roślin, warto postawić na proste i czysto ozdobne formy, takie jak kuliste czy stożkowate, a unikać pokręconych, anielskich włosów czy ciężkich, obficie kwitnących kształtów. Architektura nawiązująca do modernizmu i minimalizmu z całą pewnością sprawdzi się w przypadku projsktowanego ogrodu.

2. Doświetlenie

Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów nowoczesnego ogrodu. Odpowiednio dobrana iluminacja zarówno poszczególnych roślin, jak i całości zapewni odpowiednie wrażenia wizualne. W przypadku projektowania ogrodu z zachowaniem minimalizmu, warto jednak zwrócić uwagę na to, że oświetlenie powinno być skromne, a dominować powinno światło dzienne.

3. Kolorystyka

Nowoczesny styl przypomina w dużej mierze biel, czarność czy szarości. Odpowiednio wykonana wizualizacja nowoczesnego ogrodu powinna nawiązywać do tych barw. Naturalne odcienie zieleni doskonale podkreślą prostotę projektów. Unikajmy intensywnych, krzykliwych barw lub seledynów i fuksji!

4. Minimalizm i funkcjonalność

Minimalizm to kluczowa myśl w projektowaniu nowoczesnych ogrodów. Osiągnięcie minimalistycznego stylu nie jest jednak jedynie kwestią aestheticzną, ale również funkcjonalną – to prostota ułatwia konserwację ogrodu oraz utrzymanie porządku.

5. Leśne elementy

Krzewy, drzewa, ale również kamienie i skały to elementy, które pasują do nowoczesnego stylu, kiedy są umieszczone w skrytej sekcji ogrodu. Minimalizm nie wymaga, aby cały ogród był gołym polem – powinien być zrównoważony i harmonijny, z elementami natury jak kamienie czy drewno.

Podsumowanie

Nowoczesnym ogrodem jest taki, który nawiązuje do minimalizmu i geometrii. Warto postawić na krótkie rośliny o określonych geometrycznych formach oraz wykończeniach z drewna czy betonu. Minimalizm i monotonia to klucz, ale warto również wyrazić nieco swojej wyobraźni i wkomponować leśne dodatki czy kamienie. Odpowiednio dobrane oświetlenie i funkcjonalność to kolejne kluczowe elementy dobrego designu ogrodowego!

Author: radiomaks.pl