Poradnik – jak wybrać podłogę na taras?

Taras jest bardzo ważnym miejscem w domu. Latem spędzamy tam naprawdę dużo czasu i warto zadbać o to, żebyśmy czuli się tam komfortowo. Podstawą do tego jest wybranie odpowiedniej podłogi. Zazwyczaj wybieramy płytki lub beton, ale ostatnio coraz popularniejsze stają się deski tarasowe wykonane z drewna. Na co warto zwrócić uwagę wybierając pokrycie podłogi na tarasie?

Położenie tarasu

Przede wszystkim będziemy musieli zastanowić się gdzie znajduje się nasz taras. Inna podłoga będzie pasować do balkonu, który znajduje się na ziemi, a inna do takiego na piętrze. Jeśli pod naszym tarasem znajduje się jakieś pomieszczenie, musimy być świadomi tego, że taka konstrukcja może nie wytrzymać ciężaru niektórych materiałów. Dlatego w takich przypadkach najczęściej decydujemy się na płytki ceramiczne lub deski tarasowe. Złym pomysłem będą płyty betonowe, które są bardzo ciężkie i konstrukcja pomieszczenia pod spodem może tego nie utrzymać.
Oprócz tego, jeśli nasz taras znajduje się na ziemi, warto zastanowić się nad tym, czy nie mamy tam problemu z wilgocią. Nie każdy materiał będzie sobie radził z wodą. Na przykład, drewno bardzo często wchłania wodę, przez co zaczyna rosnąć i traci swój kształt oraz kolor.

Światło słoneczne

Większość gatunków drewna nie lubi się z przesadnym wystawieniem na światło słoneczne. Dlatego jeśli chcemy mieć deski na tarasie, powinniśmy zadbać o to, żeby było to miejsce zadaszone. Dzięki temu słońce nie będzie padać na naszą podłogę, a drewno nie będzie się niszczyło. Słońce może sprawić, że deski stracą kolor i będą się szybciej niszczyć, przez co będziemy musieli je wymienić, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Jednak jeśli nie mamy takiego zadaszenia, możemy spokojnie zdecydować się na beton lub płytki, które są odporne na działanie światła UV. Z takimi materiałami nic się nie stanie, nawet jeśli będą przez cały czas na słońce. Będą nam służyć przez długie lata niezależnie od ich położenia i nie będziemy musieli się niczym martwić.

Author: radiomaks.pl