Jak dbać o płytę HDF?

Płyta HDF ma szerokie zastosowanie w meblarstwie. To wysokiej jakości płyta pilśniowa otrzymywana podczas procesu prasowania mieszanki włókien drzewnych z substancją klejącą. Ważną cechą płyty jest łatwość jej obróbki oraz duża wytrzymałość mechaniczna, a także odporność na działanie wszelkich chemicznych substancji i warunków atmosferycznych.

Płyta HDF (z ang. High Density Fibreboard) jest materiałem drewnopochodnym wykorzystywanym w produkcji mebli, w budownictwie, a także w wykańczaniu wnętrz. Jej wadą jest podatność na negatywne działanie wilgoci, dlatego lepiej sprawdzi się w miejscach suchych i nie narażonych na wilgoć.

Materiał ten jest niezwykle łatwy pod względem pielęgnacji. Płyta HDF będzie trwała, jeśli przestrzegać się będzie związanych z nią zasad, między innymi uniknie się wilgoci. Płyta ta pod wpływem wilgoci może bowiem rozwarstwić się, spuchnąć lub stracić swoje właściwości oraz pierwotny kształt.

Wystarczy jednak odpowiednio o nią dbać, aby płyta HDF mogła służyć przez długi czas. Przede wszystkim jej powierzchnię należy oczyszczać regularnie z osadzającego się na niej kurzu. Ale robiąc to najlepiej korzystać z delikatnych ściereczek wykonanych z mikrofibry lub bawełny, aby nie uszkodzić faktury mebla.

Czyszczenie mebli wykonanych z płyty HDF przeprowadzić można z udziałem samej wody lub mieszając ją z delikatnym środkiem czyszczącym. Niewskazane jest korzystanie z jakichkolwiek silnych środków czyszczących, jak na przykład rozpuszczalnik czy aceton. Tak silne preparaty mogą bowiem trwale uszkodzić powierzchnię mebli lub całkiem je odbarwić.

Decydując się na wybór płyty HDF należy też uważać podczas jej transportu. Płyty bowiem trzeba należycie zabezpieczyć i ułożyć. Ich krawędzie i rogi mogą się podczas jazdy poobijać, przez co płyta HDF straci swoje walory estetyczne, a mocniejsze zniszczenia uczynią ją całkowicie bezużyteczną.

Płyta HDF powinna też unikać wilgoci, a także styczności z innymi materiałami. Podczas transportu lub złożenia materiałów w jedne miejsce, należy pamiętać, aby między każdą płytą znalazła się przestrzeń. To sprawi, że płyta będzie mogła samodzielnie schnąć i posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Author: radiomaks.pl